2019-03-26

MoodleCloud tanároknak

Ha kisebb létszámú tanulócsoportok számára szeretnénk "e-learning", vagy "blended learning" tananyagokat készíteni Moodle keretrendszerben, ezt megtehetjük, akkor is, ha iskolánknak nincsen saját szerverén telepített és futtatott oldala. Méghozzá ingyen, és különösebb programozói tudás sem kell hozzá. (Ugyanis nem kell telepíteni és frissíteni.)

A moodlecloud.com oldalon egy regisztrációt követően könnyedén létrehozhatjuk a saját "felhő-oldalunkat". Mindössze egy e-mail cím, egy telefonszám és némi angol nyelvtudás kell hozzá. 
A legegyszerűbb, ingyenes verzióban 50 felhasználó és 200 MB tárhely biztosított. A legutolsó Moodle verziót tartalmazza, ami automatikusan frissül (jelenleg 3.6.2). Mobil alkalmazásként is könnyedén letölthetjük okostelefonunkra a Google Play Store-ból,vagy az App Store-ból. Arra figyelnünk kell, hogy 60 nap alatt legalább egyszer lépjünk be, különben törlik az oldalt. Ha igényeink többet kívánnak, természetesen bármikor továbbléphetünk egy fizetős, nagyobb kapacitású verzióra…

Amennyiben használata, személyre szabása még nehézséget okoz,(de angolul valamennyire tudunk...) lehetőségünk van a learn.moodle.net oldalon un. MOOC típusú tanfolyamon elsajátítani az alapokat. Angol nyelven, általában évente kétszer indul ilyen tanfolyam, elvégzéséről igazolást is kaphatunk. ( A következő tanfolyam 2019. 06. 10-én indul.)

A felhőben tárolt, ingyenes oldalunk is rendelkezik szinte minden lehetőséggel,amit a Moodle LMS kínál. A portálkezelés menüben számtalan beállítási lehetőségünk van. A nyelvet magyarra állíthatjuk. A megjelenés menüpontban kétféle alapstílusból választhatunk. A tanulók beiratkozásának is többféle lehetősége adott, a kézi beiratástól az e-mail alapú önregisztrációig. Tananyagainkat kurzusokba rendezhetjük, amelyekben tevékenységeket és tananyagokat készíthetünk:



A tevékenységek közül kiemelném, hogy 15 féle teszt-típus érhető el:



Számtalan feltételt beállíthatunk: 
  • egyéni, vagy csoportos részvétel,
  • azonnali vagy halasztott visszajelzés 
  • időkorlát a teszt elvégzéséhez 
  • egyszeri, vagy többszöri próbálkozás a megoldással 
  • kitűzők használata, legjobb eredmények kijelzése ("gamifikáció") 
  • plusz segítség a helyes megoldáshoz 
  • különböző visszajelzések, helyes megoldás részletezése.


A tananyagok közül az "oldal" modul a legpraktikusabb. Ennek szövegszerkesztőjével nemcsak a tananyag szövegét gépelhetjük be, hanem képeket, videókat, hangfájlokat, linkeket, egyenleteket, képleteket stb. ágyazhatunk be könnyedén. Újdonság, hogy saját laptopunkkal készült hangfájlokat és videókat is azonnal csatolhatunk a szöveghez.


Nemcsak tanár - diák, hanem diák - diák kommunikáció is lehetséges a fórum, chat, webkonferencia (BigBlueButton) használatával.
Ha tanárként szeretné a diákjait változatos, interaktív feladatokkal és tananyagokkal ellátni, bátran próbálja ki a felhő alapú e-learning rendszert!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése