2013-11-13

Alkoholokról józanul





A napokban újabb mérgezés történt: valaki mérgező alkoholos italt lopott, melynek fogyasztásába később belehalt. Hogy ki hibázott, meddig tart a jogos önvédelem: ezt bízzuk a jogászokra. Mi inkább az eset kémiai hátterének nézzünk utána.


Először is: mit nevez alkoholnak egy vegyész? (Idézet a Wikipédiából)

Az alkoholok egy vagy több hidroxilcsoportot (-OH) tartalmazó szerves vegyületek. Az alkoholokban a hidroxilcsoport telített szénhidrogénhez kapcsolódik. Általános képletük: R-OH. Szabályos nevüket a megfelelő szénhidrogénlánc nevének végéhez illesztett -ol végződéssel képezzük. Három-, vagy több szénatomos alkoholoknál az -ol végződés előtt fel kell tüntetni annak a szénatomnak a számát, melyhez a hidroxilcsoport kapcsolódik. Így a CH3-CH(OH)-CH2-CH3 vegyület szabályos neve bután-2-ol. Egyes alkoholoknak csoportfunkciós és triviális neve is használatos.

A legelterjedtebb "alkohol-féleségek" a következők:

1. ETANOL (etil-alkohol, borszesz): képlete CH3-CH2-OH, pálcikamodellje: (szénatom szürke, oxigénatom piros, hidrogénatom fehér színű)



A mindennapokban használt alkoholos italok (sörök, borok, pálinkák stb...) etanolt tartalmaznak különböző koncentrációjú vizes oldatok formájában. Az un. bioetanolt autók üzemanyagaként, a 70%-os oldatát pedig fertőtlenítésre használják.

2. METANOL (metil-alkohol, faszesz): képlete CH3-OH, pálcikamodellje:



Könnyen összetéveszthető az etanollal, de azzal ellentétben erősen mérgező. Májkárosító, idegméreg, vakságot okozhat. Az átlagos halálos dózis kb. 100 ml, de akár 30 ml tiszta metanol elfogyasztása is lehet halálos. Szintén használják üzemanyagként pl. biometanol néven. Mérgező hatása miatt korlátozottan alkalmazzák oldószerekben és fagyálló folyadékokban. Elsősorban vegyipari alapanyagként gyakori a felhasználása.

3.ETILÉN-GLIKOL (röviden glikol): képlete: OH-CH2-CH2-OH pálcikamodellje:



Röviden glikolnak nevezik. Sűrűn folyó, édes ízű, mérgező folyadék.

Leggyakrabban fagyálló folyadékként találkozhatunk vele.Ugyanis a vízmolekulákkal erős hidrogénkötést képez, ami megakadályozza a szabályos jégkristályok kialakulását. Ennek eredményeképpen nagyon alacsony az olvadáspontja. Például az 50%-os töménységű glikol oldat -36 °C-on fagy meg. Ezért használják az autókban, épületgépészeti csőrendszerekben, vagy repülőgépek felületén végbemenő jégképződés ellen. Ezen kívül felhasználják még poliészter gyártásánál is.

A fentebb említett mérgezés oka a borba kevert etilén-glikol volt.Felnőtteknél a potenciálisan halálos dózis 2 ml/testsúlykilogramm. A véletlen mérgezések elkerülése érdekében a fagyálló folyadékokat színezőanyaggal különböztetik meg az etil-alkoholtól.

Amennyiben biztosra vehető az etilén-glikol mérgezés, minél hamarabb tömény alkoholos italt kell itatni az érintettel! Ez azért szükséges, mert etil-alkohol jelenlétében a lebomlásukért felelős közös enzim az alkohol mellett kevesebb etilén-glikolt képes lebontani, így kevesebb mérgező közti termék keletkezik. Természetesen az alkohol is mérgező, de annak káros hatásai elmaradnak a fagyálló folyadék ártalmaitól.

Kutyák, esetleg macskák is ihatnak a nem megfelelően tárolt, édes ízű folyadékból, ami súlyos mérgezést okozhat.